Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Blokada rachunku bankowego przez organy ścigania – najważniejsze informacje

28 października 2022 | Biznes | Jakub Znamierowski Łukasz Lasek

Niełatwo wytłumaczyć komuś, komu nie przedstawiono zarzutu popełnienia przestępstwa, że nie może dysponować swoimi pieniędzmi, a stan ten może trwać miesiącami. Warto jednak wiedzieć, że instytucja powodująca taki skutek z powodzeniem funkcjonuje w polskim prawie i może dotykać zarówno osoby fizycznej, jak i spółki.

Instytucją tą jest blokada rachunku i, wskazując ogólnie, jest ona stosowana w sytuacji podejrzenia przestępnego pochodzenia środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku lub (szerzej) ich związku z przestępstwem. Instytucja ta jest przy tym zakorzeniona w kilku aktach prawnych, a jej stosowanie na podstawie poszczególnych z nich różni się.

Podstawowe zasady

Blokada rachunku bankowego może istotnie skomplikować prowadzenie działalności gospodarczej lub zawodowej. Środek ten polega na zablokowaniu na określony czas całości albo części środków zdeponowanych na rachunku bankowym. W okresie trwania blokady uprawniony do rachunku nie może dysponować zablokowanymi środkami. Blokada może więc poważnie utrudniać utrzymanie płynności finansowej.

Organy ścigania coraz częściej korzystają z tego środka – przede wszystkim dlatego, że blokadę można zastosować w praktycznie każdej sprawie karnej, a przesłanki jej zastosowania są ujęte szeroko i ogólnie. Wystarczy, jeśli organ ma uzasadnione podejrzenie, że środki na rachunku są powiązane z przestępstwem lub przestępstwem skarbowym.

Blokadę rachunku bankowego można zastosować na określony okres, nieprzekraczający ustawowego maksimum. W praktyce jednak blokady „przekształcane” są w inne środki – zajęcie dowodów rzeczowych (za które uważa się również środki na rachunku) lub zabezpieczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12407

Wydanie: 12407

Spis treści

Reklama

Zamów abonament